Co potřebujete vědět o GPSR
Cíl GPSR (General Product Safety Regulation) je mít bezpečné výrobky v rámci EU. Vztahuje se na non-food produkty. Pokud bude podezření, že by se mohlo jednat o nebezpečný produkt, pak na vás čekají nové kontrolní mechanismy a opatření. Pravidla platí od 13. 12. 2024.
Co to přináší e-shopům?
E-shopy toto nařízení vnímají většinou tak, že jim konkurence vykrade know-how. Proč? U produktu na e-shopu budete muset uvádět informace o výrobci, emailovou adresu a poštovní adresu. Taky bude potřeba uvádět detailní informace o produktu, podle kterého se snadno identifikuje výrobek. V praxi to bude například EAN. Nezapomeňte také na věrohodný obrázek produktu a popisek.
Pozor na samotný produkt. Tady je třeba ověřit a uvést stejné údaje o výrobci i dovozci do EU (pokud je zboží vyrobené mimo EU). Návody bude potřeba poskytovat ve srozumitelném jazyce pro spotřebitele, u nás se tedy bude jednat o češtinu. Pokud se informace nevejdou na výrobek, lze využít obalu nebo štítku. Na produktu se nesmí překrývat údaje o výrobci a dovozci.
Přemýšlíte nad QR kódem, který umístíte na produkt? Zdá se to jako cesta do budoucna, ale ne v současné době. Všechny informace mají být na produktu, obalu nebo štítku uvedeny na viditelném místě a musí být snadno čitelné.
Co to přináší prodejcům na marketplace?
Pokud na marketplace prodáváte, pak je to podobné jako byste prodávali na e-shopu. Provozovatelé na marketplace ale musí aktivně dohlížet na své prodejce, zda pravidla podle GPSR dodržují. Předpokládá se využití data scrapingu. V opačném případě má správně dojít k pozastavení prodeje podezřelého výrobku. Stačí domněnka, že by se mohlo jednat o nebezpečný produkt.
A co výrobci a dovozci?
Na výrobce a dovozce do EU jsou kladeny nejpřísnější požadavky a taky nejvyšší pokuty. Pokud je výrobce mimo EU, musí mít zajištěnou odpovědnou osobu, která je zde usazená. Spotřebitel musí mít možnost podat stížnost na nebezpečnost výrobku, výrobce je pak povinen podání prověřit, jednat a evidovat.
Distributor musí ověřit, že ostatní subjekty v dodavatelském řetězci splnili vše podle GPSR.
Jaké jsou pokuty v ČR?
Pro odpovědnou osobu až 1 mil Kč, pro prodávající až 5 mil Kč, pro distributory až 20 mil Kč, pro výrobce a dovozce až 50 mil Kč.
Kontrolovat to bude hlavně ČOI a pak jiné specializované kontrolní orgány podle produktů.
Autor: Pavla Vybíralová, advokátka a spoluzakladatelka Legitas