Legislativní změny v e-mailingu
Ve hře je nový zákon o digitální ekonomice, který možná už brzy spatří světlo světa a nastaví nová pravidla pro zasílání newsletterů, slevových akcí a jiných obchodních sdělení zákazníkům. Pokud jste podnikatelem, který taková sdělení zasílá pravidelně, nemusíte se bát žádných velkých změn. Přesto je dobré se o nich informovat, protože pro některé z vás mohou být tyto změny stěžejní.
Pravidelný kontakt se zákazníkem
Důležitá novinka, která v zákoně doposud nebyla, je ta, že podnikatel bude moct zaslat zákazníkovi obchodní sdělení pouze tehdy, pokud od zaslání posledního obchodního sdělení uplynul maximálně jeden rok. Důvodem je možnost zákazníka poslat námitku proti zasílání podobných sdělení v přiměřené době. Právě rok se považuje za časový úsek, kdy si zákazník styk s podnikatelem ještě pamatuje.
V praxi to znamená, že abychom neztratili možnost komunikovat se svými zákazníky, musíme jim slevovou akci, newsletter nebo jiné sdělení poslat alespoň jednou ročně. Když tuto lhůtu nedodržíme, půjde o spam.
Přísnější pokuty
Další velkou změnou, která bude pro podnikatele rozhodně odstrašující, je ta, že zákon zvyšuje pokuty za spam, a to z deseti milionů korun na dvacet milionů eur. Alternativně se může jednat o čtyři procenta z obratu podniku. Toto navýšení je poměrně drastické a důvodem je, že je třeba sladit pokuty za spamy a pokuty za závažná porušení GDPR, jelikož taková porušení jsou podobně citelné. Jestli je výše pokuty přiměřená nebo zbytečně přepálená, to je otázka…
Námitka proti zasílání obchodního sdělení
Nově je nám představen i pojem námitky. Pod námitkou si zjednodušeně představte například odhlášení odběru, odpověď s odvoláním nebo jiný projev vůle respektive nevole. Všichni, kdo pravidelně posílají newslettery, už tuto možnost musí dávno využívat na základě GDPR. V takovém případě se pro vás nic nemění. Změna přichází z hlediska práva, kdy bude zmíněná námitka proti obchodním sdělením konečně uzákoněna.
V praxi tato novinka tedy nic zásadního nemění. Určitě není třeba používat slovo námitka, ale podnikatel bude moci zákazníka informovat o jeho právu užitím i jiných slov (např. odvolání, odmítnutí, odhlášení, apod.). Podstatným je prezentovat tuto možnost zákazníkovi tak, aby ji co nejlépe porozuměl.
Zda bude zákon o digitální ekonomice přijatý či nebude zatím nevíme. Na stole ho má momentálně vláda a v blízké době bude projednáván v Poslanecké sněmovně. Pokud však zákon Sněmovnou projde, budeme se muset na chystané změny připravit a nenechat se zastrašit vysokými pokutami úřadu.
Nebojte se mít vlastního právníka. Napište nám svůj dotaz nebo si rovnou zarezervujte konzultaci skrze naše Calendly. Co nejdříve se vám ozveme a vše vám pomůžeme vyřešit.